لجبازی در کودکان

لجبازی در کودکان

لجبازی در کودکان


اگر فرزند لجبازی دارید، بهتر است در ابتدا علت رفتار کودک را درک کنید. مهمترین دلیل لجبازی کودکان، تلاش برای جلب توجه دیگران است. در دنیای پرمشغله ی امروزی، والدین وقت زیادی برای فرزندان خود ندارند و همین امر موجب بی توجهی آنها نسبت به کودکان می شود. از طرف دیگر برخی از کودکان رشد ذهنی سریعی دارند و احساس می کنند که می توانند هر کاری را که بخواهند انجام دهند. به همین دلیل، آنها روی هر چیز کوچک و بزرگی پافشاری می کنند. همچنین لجبازی کردن در پسرها، بیشتر از دخترها است.همچنین کودکانی که تشنه ی توجه والدین خود هستند، سعی می کنند از راههای مختلفی توجه آنها را به خود جلب کنند. بنابراین بهتر است کمی منطقی باشید و فرزندتان را درک کنید. علاوه بر جلب توجه، عواملی دیگری نیز زمینه ساز لجبازی کودکان هستند که در این مطلب به آنها می پردازیم:

 

علائم کودک لجباز

کودکان لجباز برای رسیدن به خواسته های خود، دست به کارهای مختلفی می زنند. پافشاری کودک برای رسیدن به خواسته ها به حدی زیاد است که از خجالت زدگی والدین در مقابل دیگران ابایی ندارد. کودکان باهوش نیز اغلب لجباز هستند و برای به کرسی نشاندن حرف خود، بسیار راسخ هستند. علایم لجبازی کودک عبارتنداز:

هیچ چیز غیرممکنی برای کودکان لجباز وجود ندارد. آنها می خواهند هر کار غیرممکنی را انجام دهند و برای رسیدن به آن اصرار می کنند.

کودکان لجباز خواسته های مکرری دارند و دایما با والدین خود بحث می کنند. صحبت کردن با این کودکان بی فایده بوده و مانند آب در هاون کوبیدن است!

این کودکان شرایطی را ایجاد می کنند که باعث ناراحتی همه می شود.

کودکان لجباز عصبانی می شوند و برای رسیدن به خواسته های خود، به اعمال مختلفی متوسل می شوند.

آنها تحریک پذیر هستند.

  • کودکان لجباز از قوانین و دستورالعمل ها پیروی نمی کنند.
  • بخاطر مسایل کوچک و پیش پاافتاده، آشوب به پا می کنند.
  • کارهای احمقانه انجام می دهند و خود را در معرض خطر قرار می دهند.
  • برای اصلاح کردن دیگران و اشتباهات آنها، پافشاری می کنند.
  • در هر مسئله ای حرف خود را مطرح می کنند و سعی می کنند که در بحث برنده شوند.
  • از دیگران سوء استفاده می کنند.
  • به هیچکس اعتماد نمی کنند.
  • نسبت به مسایل نگرش انتقادی دارند.

 

درک لجبازی کودکان از لحاظ روانشناسی

بچه ها قبل از لجبازی کردن، در ذهن خود فکر می کنند که اگر من در این مورد با والدینم صحبت کنم، آنها چه پاسخی خواهند داد. کودکان لجباز با در نظر گرفتن کارهایی که در گذشته انجام داده اند و عواقبی که برای آنها به دنبال داشته است، کارهای جدیدی انجام می دهند.

کودکان بیشتر در مقابل مادر خود لجبازی می کنند. آنها در مکان های جدید یا در مقابل افراد یا میهمانان جدید، بیشتر لجبازی می کنند.

کودکان می دانند که شما در مقابل میهمانان، نمی توانید آنها را سرزنش کنید و یا درخواست شان را رد کنید.

اگر در مقابل لجبازی های فرزندتان، پرخاشگرانه یا با عصبانیت رفتار کنید، کودک برای آزار دادن شما کار خود را تکرار خواهد کرد.

برای تشویق کودک به ترک لجبازی، باید از کارها و رفتارهای خوب او تعریف کنید.

در مقابل میهمانان و دیگران با کودک رفتار خوبی داشته باشید. به این ترتیب به او می فهمانید که اگر کار خوبی انجام دهد، از او قدردانی می شود. اینکار باعث می شود که کودک کم کم لجبازی را کنار بگذارد.

البته باید بدانید که لجبازی کردن تا حدودی در بین کودکان معمول است. این مشکل با گذشت زمان به طور طبیعی برطرف می شود. اما اگر کودک شما مدت طولانی لجبازی می کند، یا لجبازی او روز به روز بیشتر می شود، باید بیشتر به آن توجه کنید.

راهکارهایی برای درمان لجبازی کودکان

رفتارهای کودک لجباز تنها با بکارگیری چند تکنیک قابل کنترل است. برای اینکه این تکنیک ها را یاد بگیرید، مواردی که در ادامه مطلب بیان شده است را به دقت بخوانید و در صورت نیاز از آنها یادداشتی تهیه نمایید.

پس از بکار بستن این تکنیک ها، شاهد کاهش رفتارهای لجبازانه در کودک خود خواهید شد. لطفا همچنان با ما همراه باشید

 

در مقابل لجبازی های کودک کوتاه نیایید

اولین گام برای کنترل لجبازی کودکان این است که به آنها بفهمانید، قرار نیست به تمام خواسته های خود برسند. به فرزندتان بیاموزید که بسیاری از رفتارهای او برای شما قابل قبول نیست. برای مثال وقتی در بازار هستید و کودک برای خرید چیزی پافشاری می کند و از طرفی شما پول کافی برای خرید آن وسیله را ندارید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که به خواسته ی او توجه نکنید. وقتی کودک بفهمد که شما در مقابل تمام خواسته های او سر تعظیم فرود نمی آورید، چاره ای جز کوتاه آمدن ندارد!

حد و حدود کودک را به او یادآوری کنید

دومین قدم برای کنترل کردن کودک لجباز این است که مطمئن شوید فرزندتان از محدودیت هایی که برای او تعیین کرده اید اطلاع دارد. همیشه محدودیت های تعیین شده را عملی کنید و به هیچ وجه کوتاه نیایید. برای مثال به فرزندتان بگویید که اگر به حرف شما گوش نکند یا لجبازی کند، حق تماشای تلویزیون را ندارد.

عمل کردن به محدودیت ها، قاطعیت شما را به کودک نشان می دهد و به این ترتیب کمتر لجبازی می کند.

دلیل رفتارهای خود را به کودک توضیح دهید

انتظار نداشته باشید که فرزندتان بدون هیچ توضیحی دلیل رفتارهای شما را بداند. باید به کودک توضیح دهید که دلیل محدودیت گذاری ها چیست و به او بگویید که هر رفتار بد او چه عواقبی بهمراه دارد. به فرزندتان بگویید که در هر موقعیت باید چگونه رفتار کند.

همچنین به کودک یاد دهید که تنها درصورتی به خواسته ی خود می رسد، که آن را مودبانه و محترمانه از شما درخواست کند. به این ترتیب فرزندتان یاد می گیرد که جیغ و فریاد کشیدن، تنها موجب بدتر شدن اوضاع می شود. علاوه بر این فراموش نکنید که با فرزندتان صادق و صریح باشید. مکالمه ی صادقانه موجب می شود که کودک از راه مثبتی، دلیل رفتار شما را درک کند.

 

 به فرزندتان “نه” بگویید

شما بعنوان یک والد، باید “نه” گفتن به کودک را یاد بگیرید. دلیل لجبازی بیشتر کودکان این است که والدین به خواسته های آنها نه نمی گویند. اگر فکر می کنید که فرزندتان با لجبازی می تواند به تمام خواسته های خود برسد، وقت آن است که در رفتارتان تغییراتی ایجاد کنید. به فرزندتان نه بگویید و در اینکار بسیار قاطع باشید. به این ترتیب کودک یاد می گیرد که قرار نیست با لجبازی کردن، تمام خواسته های خود را عملی کند.

 قبل از اصلاح کودک، ابتدا خودتان لجبازی را کنار بگذارید

مطمئنا می دانید که شما بعنوان والدین، بهترین و مهمترین الگوی فرزندتان هستید. پس اگر می خواهید فرزند حرف گوش کنی داشته باشید، اول از همه اصلاح را از خودتان شروع کنید و لجبازی را کنار بگذارید. شما باید به کودک لجبازتان، ارزش صبر و بردباری در زندگی را بیاموزید. بهترین راه برای آموزش این هنر ارزشمند زندگی به کودک، این است که آن را در رفتار و کردار خود به نمایش بگذارید.

رفتار صحیح را به کودک بیاموزید

کودکان بطور ذاتی همه چیز را نمی دانند و باید در زمینه های مختلف آموزش ببنند. والدین نقش مهمی در تربیت فرزندشان برعهده دارند. به فرزندتان یاد دهید که شیوه ی صحیح رفتار در هر موقعیت چیست. همانطور که در بالا هم اشاره شد، والدین بهترین الگوی فرزندانشان هستند. کوتاه آمدن و صبوری با دیگران را به کودک یاد دهید.

هیچگاه سر کودک داد نزنید

سعی کنید صدای خود را بلند نکنید. صبر، کلید کنترل لجبازی کودکان است. داد زدن سر کودک، تنها موجب بدتر شدن اوضاع و لجبازی بیشتر می شود. با استفاده از سکوت و آرامش، در نهایت شاهد خستگی کودک از لجبازی کردن خواهید بود!

از راهکارهای مختلفی برای پرت کردن حواس کودک استفاده کنید

می توانید در زمان لجبازی کردن کودک، او را به کارهای دیگری مشغول کنید تا حواسش پرت شود. این راهکار باعث منحرف کردن ذهن کودک از موضوع اصلی می شود و موجب می شود چیزی که برای انجام آن پافشاری می کرده است، فراموش کند.

کودک را تشویق کنید

در زمان هایی که کودک از قوانین پیروی می کند و به حرف های شما گوش می کند، او را تشویق کنید. علاوه بر تشویق کلامی، می توانید از راههای دیگری مثل کادو دادن هم استفاده کنید. تشویق کردن روحیه ی کودکان را بهبود می بخشد و به این ترتیب آنها پس از مدتی، شروع به پذیرفتن خواسته هایتان می کنند.

از راه های مثبتی، انرژی فرزندتان را تخلیه کنید

آخرین کاری که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید انرژی کودک لجباز، از راههای خوب و درستی تخلیه می شود. گاهی اوقات لجبازی ها و بداخلاقی های کودکان، از بی حوصلگی آنها ناشی می شود. اگر انرژی کودک تخلیه شود، درک بهتری از محیط اطراف خود خواهد داشت و خلق و خوی بهتری پیدا می کند.

لجبازی در کودکان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *