تاثیر تزیین غذا برای کودکان بد غذا


نوع غذایی که کودکان می خورند در رشد آن ها تاثیر گذار است کودکان نیازمند تغذیه سالم هستند زیرا غذاهای سالم نقش زیادی در سلامت روح و جسم کودکان دارد. همین دلیل برخی از والدین نگران غذا نخوردن کودکان خود هستند و حتی این مسئله به معضل بزرگی برای والدین تبدیل شده است .

برای حل این مشکل بهتر است که از رژیم غذایی کودکان خود چیپس و پفک و فست فودها را حذف کنید و بیشتر از غذا ها و تنقلات طبیعی در رژیم غذایی فرزندانتان استفاده کنید. علاوه بر تزیین غذای کودک شما می توانید میان وعده هایی را که برای کودک خود انتخاب می کنید را نیز به زیبایی تزیین کنید و  همچنین میتوانید در میان وعده ها از انواع مغز ها و میوه های مقوی و خوشمزه استفاده کنید.

همانطور که میدانید ،تزیین غذا تاثیر بسیار بسزایی در اشتهای کودکان ما دارد زیرا کودکان معمولا دوست دارند غذایی که می‌خورند شکل جذاب و خاصی داشته باشد. از این رو هر چه در تزیین غذا برای کودکان خلاقانه‌تر عمل کنیم بهتر می‌توانیم آن‌ها را به غذا خوردن تشویق کنیم. مخصوصا زمانیکه می خواهیم کودکان خود را تشویق کنیم که از مواد غذایی سالم‌تری استفاده کنند بهتر است با تزیین غذا ، کودکان را خوردن غذاهای سالم ترغیب کنیم.

به عنوان مثال شما میتوانید با استفاده از مقداری نان و میوه و مغز و کمی عسل و یا تخم مرغ یک بشقاب صبحانه سالم و زیبا تزیین کنید تا کودکان هم با نشاط و شوق صبحانه خود را میل کنند و هم روز خود را با نشاط و انرژی شروع کنند.

همچنین میتوانید با یک تزیین متفاوت میان وعده برای مدرسه کودک  ، او را سوپرایز و یا تشویق کنید.

عوامل موثر و کلیدی در تزیین غذا

 1- انتخاب مواد اولیه

اولین گام برای سرو کردن غذا، انتخاب مواد اولیه آن است. در هنگام سرو کردن غذا مهم است که نه تنها مواد اولیه ای را انتخاب کنید که از نظر طعم با هم تناسب داشته باشند، بلکه این مواد در کنار هم زیبا به نظر برسند. کودکان با چشمانشان غذا می خورند، بنابراین انتخاب مواد اولیه نقش مهمی در جذب کودک و اشتیاق او به خوردن دارد.

2- رنگ بندی

رنگ برای داشتن یک بشقاب عالی و بی عیب و نقص بسیار مهم است. یک وعده غذایی تک رنگ خسته کننده به نظر می رسد و قطعا کودک را گرسنه نمی کند. بشقاب هایی که شامل انواع رنگ های روشن هستند، اشتها را بیشتر تحریک می کنند. اما اگر غذایی که برای کودک آماده می کنید رنگ و رو رفته و یکنواخت باشد اشتیاقی در او ایجاد نمی کند. افزودن سبزیجات معطر تازه، کاهو، کلم و حتی گلهای خوراکی، رنگهای متنوع و … تضادی را ایجاد می کند که باعث جذابیت  غذا خواهند شد، مثل جعفری، گوجه فرنگی، پیاز و خیار . سرو کردن غذایی (مانند یک غذای پروتئینی) را در نظر بگیرید که تنوع رنگی ندارد و ظاهر آن اشتهای کودکان را تحریک نمی کند. تصور کنید که چنین غذایی همراه با سبزیجات رنگارنگ سرو شود. مانند یک بشقاب استیک فلفلی و سیب زمینی شیرین و سس آوکادو.

3- نوع چینش غذا در بشقاب

– فقط به فکر پر کردن بشقاب کودک خود نباشید بلکه به ارتفاع آن هم فکر کنید. لایه بندی و انباشته کردن غذا می تواند ابعاد و ظاهر هیجان انگیزی را به بشقاب غذا بیافزاید.
– مواد اولیه را بر روی یکدیگر انباشته کرده یا به هم تکیه دهید.
– بخش های مختلف غذا را بر روی یکدیگر قرار دهید، مانند مواد پروتئینی بر روی مواد نشاسته ای .(مثل استیک بر روی پوره سیب زمینی)
– سس ها را می توان به عنوان رنگ پایه تزیین در بشقاب استفاده کرد و بقیه مواد را روی آن قرار داد.
– ارتفاع راهی برای پر کردن فضا است و می تواند باعث شود که غذا بزرگتر به نظر برسد. سعی کنید از سبزیجات یا سالاد انباشته استفاده کنید.

– از سبزیجات تازه برای افزودن رنگ و عطر به غذا استفاده کنید. همیشه می توان از جعفری برای این کار استفاده کرد. شوید، تره، نعنا یا گشنیز هم گزینه های مناسبی هستند.

– از پوست لیمو ترش رنده شده برای تزئین غذاهایتان استفاده کنید یا از قارچ ها و ورقه های لیمو ترش در کنار هم می توان استفاده کرد که هم در طعم غذا و هم در ظاهر غذا تاثیر بسیار زیادی دارد.
– از تزیینات خلاقانه و غیر منتظره مانند انواع توت ها و ادویه جات استفاده کنید.
گل های تازه خوراکی را به صورت پراکنده روی غذا بریزید.

– از همه مهم تر بشقاب را با تزیینات زیاد شلوغ نکنید تزیینات پراکنده بشقاب را خیلی بهتر جلوه می دهد.

آنچه در این مقاله به آن پرداختیم این است که تزیین بشقاب غذای کوکدان نياز به آموزش یا آمادگي قبلي ندارد و فقط نيازمند ذهني خلاق و ایده پرداز است.همچنین نمونه‌هایی از بهترین ایده‌های خلاقانه برای کودکان در این سایت موجود است. اگر شما هم قصد دارید فرزندتان را به خوردن غذاهای مختلف و سالم تشویق کنید می‌توانید به کمک این ایده‌های تزیین غذای کودک می توانید الگو بگیرید و منظره‌ی زیبایی به ظرف غذای کودک دلبند خود ببخشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *