فواید اوریگامی برای کودکان


طرح های اوریگامی فقط با یک برگ کاغذ مربع شکل ایجاد میشود و بدون استفاده از قیچی و بریدن کاغذ فقط با تا کردن کاغذ خلق می شوند. این هنر برای همه رده های سنی مناسب است از یک کودک تا بزرگسال میتوانند با این هنر به رشد و پرورش خلاقیت خود کمک کنند. 

اوریگامی یک تمرین عالی برای مغز است که می‌تواند حافظه، تمرکز و اعتماد بنفس و صبر را ارتقا دهد و در واقع کلید رشد کودک است. اوریگامی را می توان براحتی جایگزین بسیاری از اسباب بازی هایی نمود که نقشی در رشد خلاقیت و کارایی کودکان ندارند .

از دیرباز شناخته شده که اوریگامی کاربردهای فراوانی دارد ، از جمله فواید اوریگامی می توان به گسترش هماهنگی دست و چشم ، مهارت های متوالی ، مهارت های تمرکز ، صبر و تحمل ، مهارت های فضایی زمانی ذهن ، استدلال ریاضی و غیره است.

علی رغم تاریخچه‌ی بسیار وسیع و غنی اوریگامی استفاده از آن برای تدریس مفاهیم ریاضی نظیر هندسه و کسر نسبتا جدید است و در عصر حاضر اتفاق می‌افتد. دانش‌آموزان در کلاس هندسه می‌توانند مفاهیم هندسه و  اشکال را با استفاده از اوریگامی و قطعه‌ای کاغذ بهتر درک کنند. همچنین از طریق تجربه‌ی چشمی که توسط اوریگامی به وجود می‌آید فرایند یادگیری دائمی آسان‌تر می‌شود.

 فواید اوریگامی برای کودکان

از فواید اوریگامی برای کودکان موارد متعددی را می توان بر شمرد. این هنر سرشار از جنبه های مختلف افزایش خلاقیت است که استفاده از آن به خصوص در دوران کودکی می تواند باعث بروز استعداد در کودکان شود . بسیاری از مراکز اموزشی در سراسر دنیا این رشته را در برنامه های خود برای کودکان قرارداده اند. 

 اوریگامی ترکیبی از هنر و علم است و به نوعی به هردو نیمکره مغز مربوط می شود. برای ساخت اوریگامی به هردو دست نیاز است پس تمرین اوریگامی ورزشی مفید برای مغز محسوب می شود و با توانمند کردن هر دو نیمکره مغز به کودکان در حل مسائل پیچیده کمک می کند. اوریگامی نه تنها در پرورش هوش بچه ها مفید است، بلکه برای کودکان استثنایی و با بهره هوشی کم هم قابل استفاده و بسیار مفید است.در زیر به بررسی سایر فواید اوریگامی می پردازیم:

سادگی آموزش مفاهیم ریاضی

در مهدکودک و پیش دبستانی از اوریگامی میتوان برای آموزش مفاهیم پایه ریاضی و همچنین تقویت ماهیچه های دست کودکان استفاده کرد. آموزش مفاهیمی مانند تقارن و شکل های دو بعدی و سه بعدی از فواید اوریگامی برای کودکان است. 

اوریگامی و تاثیر آن بر رشد مغزی کودکان

از دیگر فواید اوریگامی برای کودکان میتوان به تاثیر آن بر دو نیمکره مغز اشاره کرد. در اوریگامی به دلیل استفاده از هر دو دست پالسهایی به مغز فرستاده می شود و هر دو نیمکره راست و چپ را فعال میکند. فعالیت نیمکره چپ مغز باعث افزایش مهارت های ریاضی و فکری و استدلال خطی و همچنین افزایش مهارت های دستور زبان میشود. همچنین نیمکره چپ به کنترل سمت راست بدن کمک میکند. نیمکره راست باعث افزایش مهارت های هنری، تجسم سه بعدی، خلاقیت و رویا پردازی می شود و فعالیت های سمت چپ بدن را کنترل میکند.

تقویت تمرکز و کمک به مهار استرس

اوریگامی می تواند به صورت یک فعالیت در تنهایی یا درجمع انجام شود و تا کردنها مکرر و تمرکز بر ساخت یک شکل مشخص؛ باعث رها شدن استرس و تنش های روزانه می شود.

افزایش صبر و پیگیری کودک

اوریگامی به کودکان شما صبر و شکیبایی، پیگیری در کار و خلاقیت را آموزش می دهد. با ساخت اوریگامی و تا کردن های پی در پی کاغذ طبق الگوها و نقشه های موجود، کودکان شما یاد می گیرند که تا پایان کار ساخت اوریگامی صبور باشند و کار خود را پیگیری کنند و به طور عملی درک می کنند که اشتباه کردن فرایندی طبیعی در روند کارشان است.

تقویت تجسم هنری

از دیگر فواید اوریگامی برای کودکان می توان به شباهت ساخته های کاغذی اوریگامی به واقعیت که موجب پرورش ذائقه بصری کودک می شود اشاره نمود که مبنای هنر های زیبا و گرافیک است.

پرورش خلاقیت کودک

اساسی ترین مورد از فواید آموزش اوریگامی به کودکان که دلیل بسیار خوبی برای بهره گیری از آن در ساعت های آموزشی است.ساخت اوریگامی همانند بازی با لگو و خانه سازی برای کودکان است و خلاقیت کودکان را پرورش می دهد. همان طوریکه که در ساخت یک قلعه با لگو، بلوک های لگو با الگوی خاصی کنارهم قرار می گیرند تا قلعه درست شود، در اوریگامی هم یک تکه کاغذ به دفعات و به شکلهای مختلف تا می شود تا شکل های مجسمه کاغذی به دست آید.

تقویت دقت و مهارت کودکان با پیروی کردن از دستور العمل ها

به عنوان مثال برای ساخت مجسمه های کاغذی با روش اوریگامی، یک برگ کاغذ باید به صورت مرحله به مرحله و بدون امکان گذر کردن از یک مرحله یا حذف مرحله قبلی تا شود و لازم است از دستور العمل کار به دقت پیروی شود. این مهارتی است که لازمه بسیاری از مراحل زندگی برای کودکان و بزرگسالان است.

تقویت مهارتهای اجتماعی

اوریگامی می تواند به صورت یک فعالیت گروهی در جمع خانواده و با حضور اعضای خانواده و یا در کلاس درس انجام شود که موجب تقویت مهارت های اجتماعی کودکان و نزدیک شدن اعضای خانواده کلاس درس به یکدیگر شود.

کمک به هماهنگی چشم ها و دستها

در اوریگامی لازم است دست ها و چشمها با هماهنگی کامل با هم کار کنند و این یک مهارت مهم در دسته بزرگی از مهارت ها از نواختن ساز گرفته تا رانندگی محسوب می شود! بنابراین از فواید اوریگامی برای کودکان می توان هماهنگی چشم ها و دست ها را نام برد.

فعالیتی مثبت بدون نیاز به وسایل و امکانات خاص

اوریگامی یک تفرح خوب است که به حداقل امکانات و فضا نیاز دارد و نتیجه کار به سرعت در قالب یک مجسمه کاغذی به دست می آید که برای کودکان بسیار لذت بخش و جذاب است. بنابراین پیچیده نبودن استفاده از آن نیز از فواید اوریگامی برای کودکان است.

با توجه به زمینه های گسترده شکل های اریگامی و ارزان بودن و حتی مجانی بودن ابزار می توان با دسته بندی این اشکال آنها را در سنین مختلف و در درسهای مختلف بکار برد.

این درسها می توانند زندگی حیوانات ، هندسه ، زیست شناسی، دنیای دایناسورها و … باشند.بدیهی است ترکیب کار اوریگامی با دیگر هنرها و وسایل آموزشی و آزمایشگاهی ، فرآیند آموزشی را متنوع تر، شاد و اثر بخش تر خواهد نمود. 

 افزایش صبر و پیگیری کودک

تاکردن های پی در پی کاغذ طبق الگو برای ساخت اوریگامی باعث افزایش صبر و پیگیری کودکان می شود. کودکان با ساخت اوریگامی یاد میگیرند که باید برای رسیدن به نتیجه نهایی صبور باشند و در عین حال پیگیر باشند و همچنین یاد میگیرند که چطور با شکست و اشتباهات خود مواجه شوند. 

دیگر فواید اوریگامی برای کودکان

تقویت درک فضایی و تجسم سه بعدی یکی دیگر از فواید اوریگامی برای کودکان است و آنها میتوانند با مفاهیم طراحی سازه های مختلف آشنا شوند. 

 ایجاد ارتباط عاطفی با هنر اوریگامی

از آنجایی که اوریگامی برای همه رده های سنی مناسب است، والدین می توانند در کنار فرزندان خود به ساخت اوریگامی مشغول شوند و همین فعالیت خانوادگی باعث ایجاد ارتباط عاطفی عمیق بین اعضای خانواده ها می شود. 

گروه مدادسبز  تعدادی از ایده های ساده هنر اوریگامی جذاب برای کودکان جمع آوری نموده است. طرح هایی که فرزندان شما می‌توانند به راحتی در خانه و یا مدرسه آن‌ها را درست کنند.برای دیدن این طرح ها روی ادامه مطلب کلیک کنید. 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *